Blog

 

Góry Kaczawskie - niezwykłe piękno

Hotel Villa Nova położony jest w niezwykle malowniczym miejscu, które otaczają Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Karkonosze oraz Góry Izerskie. W dzisiejszym artykule przybliżymy Państwu Góry Kaczawskie. Zapraszamy!

Położenie

Góry Kaczawskie są najniższym pasmem górskim w polskich Sudetach. Na zachód sięgają doliny Bobru, oddzielającą je od Pogórza Izerskiego. Bóbr jest również granicą południową Gór Kaczawskich, oddziela je od Kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich. Na wschodzie natomiast wyraźną granicą jest dolina Nysy Szalonej, która oddziela pasmo od Pogórza Bolkowskiego. Granica północna w wielu miejscach jest umowna i przechodzi przez łagodne pogórze Kaczawskie.

Pasmo można podzielić na dwie części: Grzbiet Północy oraz Grzbiet Zachodni, który tworzą: Grzbiet Południowy, Grzbiet Wschodni i Grzbiet Mały. Najwyższym szczytem jest Skopiec (724 m.n.p.m.). Najwyższy szczyt Grzbietu Północnego to z kolei Okole 714 m.n.p.m. Z kolei najciekawszym wniesieniem jest Miłek (596 m.n.p.m.) położona na Grzbiecie Wschodnim na którym to znajduje się rezerwat. Najwyższym wzniesieniem Grzbietu Małego jest Szybowisko (561 m.n.p.m.).

Noclegi Jelenia Góra Villa Nova zapraszają na artykuł o Górach Kaczawskich

Złoża

Początki związane z wydobyciem wszelkiego rodzaju kopalin sięgają głębokiego średniowiecza zaczynając od kopalni złota, a kończąc na współczesnych kopalniach. Jednym z nich jest Góra Połom, gdzie znajduje się czynny do dziś kamieniołom wapienia.
Na terenie Gór oraz Pogórza Kaczawskiego od zawsze znaleźć można było minerały, takie jak np.: ametysty, agaty, azuryty czy też chryzolity.

W Górach i na Pogórzu Kaczawskim istnieje 9 rezerwatów przyrody. „Góra Miłek” jest rezerwatem  wszystkich roślinności kserotermicznych, która rośnie na wapiennym podłożu, w rezerwacie „Buczyna storczykowa na Białych Skałach” występuje aż osiem gatunków storczyków leśnych. Pozostałe rezerwaty to: „Buki sudeckie”, „Ostrzyca Proboszczowicka”, która obejmuje wierzchołek góry, który jest jednym z wielu wygasłych wulkanów w Kaczawach; „Wilcza Góra”na jednym ze stoków, „Wąwóz Lipa”, „Wąwóz Siedmicy”, „Nad groblą” oraz „Wąwóz Myśliborski” - wszystkie one należą do Parku Krajobrazowego „Chełmy”.

Do największych atrakcji regionu zalicza się przyrodę oraz geologię. Szlak Wygasłych Wulkanów pozwala zobaczyć pozostałości po dawnych wulkanach np. Małe Organy Myśliborskie (bazaltowe słupy odkryte w kamieniołomie, które przypominają piszczałki organów), porfirowe Wielkie Organy Wielisławskie w miejscowości Sędziszowa, malownicze wąwozy znajdujące się w Parku Krajobrazowym „Chełmy”, ośrodek narciarstwa zjazdowego - Łysa Góra w Dziwiszowie, ośrodek szybownictwa na Szybowisku w Jeżowie Sudeckim.

Zabytki

Na terenie Gór Kaczawskich znajdują się także niezwykłe zabytki, które warto zobaczyć. Należądo nich przede wszystkich kamienna Wieża Książęca w Siedlęcinie będąca niegdyś wieżą mieszkalną. W środku zobaczyć można unikatowe na skalę europejską freski przedstawiające legendę o rycerzu okrągłego stołu Lancelocie z Jeziora. Trochę dalej, bo w Świerzawie zlokalizowany jest niewielki kościółek śś. Jana i Katarzyny Aleksandryjskiej, który uważa się za jeden z najlepiej zachowanych budowli romańskich na Śląsku. We Wleniu.

Rzeki

Warto również wspomnieć, że przez Góry Kaczawskie przepływają takie rzeki jak: Bóbr, Nysa Szalona, która jest dopływem Kaczawy. Źródła Kaczawy znajdują się właśnie w Górach Kaczawskich, pod Turzcem, najwyższym wzniesieniem Gór Ołowianych. Inne ważne rzeki w okolicy to dopływy Bobru: Świdna, Radomierka, Złotucha, Lipka, Wierzbnik, Szumiąca oraz Olszana i Bukownica (dopływy Kaczawy.

W dzisiejszym wpisie przybliżyliśmy Państwu w skrócie Góry Kaczawskie. Zachęcamy do systematycznego śledzenia naszego „Bloga”, gdzie pojawiać się będą artykuły dotyczące interesujących miejsc w okolicy. Serdecznie zapraszamy, już za tydzień przedstawimy Rudawy Janowickie.

test