Blog

 

Królowa Karkonoszy Śnieżka

Hotel Jelenia Góra Villa Nova przedstawia w dzisiejszym artykule najwyższy szczyt Karkonoszy.

Najwyższym szczytem Karkonoszy oraz całego pasma Sudetów, a jednocześnie najpopularniejszym miejscem odwiedzin przez turystów w tych okolicach jest Śnieżka (1603 m.n.p.m.). Zbudowana jest z granitu, a sam szczyt z twardych skał - hornfelsów. Zbocza pokryte są rumowiskiem skalnym, jednak nie jest to gołoborze. Przez większość dni w roku panują w tym miejscu niezwykle surowe warunki atmosferyczne, które porównać można do tych panujących za kołem podbiegunowym (niskie temperatury, porywiste wiatry, a także obfite opady śniegu i deszczu). Charakterystyczna dla tego miejsca jest również mgła, która występuje tu ponad 300 dni w roku. Wierzchołek Śnieżki często skąpany jest we mgle lub przysłonięty chmurami stąd też nazywa się ją „Wstydliwą Panienką”.  Jeśli jednak trafi się na sprzyjającą pogodę to szczyt jest doskonałym punktem widokowym. Skąd widoczność sięga nawet 200 km.

Pierwszy raz szczyt Karkonoszy został zdobyty już w XV wieku, a w XVIII wieku była jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów w Europie. Do zwiększonego ruchu turystycznego na Śnieżkę przyczyniła się budowa kaplicy św. Wawrzyńca ufundowana przez hrabiego Krzysztofa Leopolda Schaffotscha. Poświęcenie kaplicy odbyło się 10 sierpnia 1681 roku. Obecnie dzień ten jest świętem przewodników i ludzi gór i w tym dniu wewnątrz kaplicy odprawiana jest msza święta, która przyciąga rzeszę przewodników w rozpoznawalnych czerwonych ubraniach oraz tłumy turystów. W 1880 roku na szczyt dotarł John Quincy Adams - późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

Hotele Karkonosze Villa Nova przedstawiają Śnieżkę (1603 m.n.p.m.)

Znakiem rozpoznawczym szczytu jest budynek Obserwatorium Meteorologicznego. przypominający kosmiczne spodki, często nazywane również „latającymi talerzami”. Obserwatorium jest jednym z dwóch wysokogórskich tego typu obiektów w Polsce (drugie znajduje się na Kasprowym Wierchu w Tatrach), a systematyczne obserwacje trwają nieprzerwanie od 1880 roku. Aktualnie nie ma możliwości zwiedzania Obserwatorium, restauracja, także jest nieczynna. Schroniska położone najbliżej Śnieżki, gdzie funkcjonuje restauracja to: Dom Śląski na Równi pod Śnieżką, nieco niżej - Strzecha Akademicka na Złotówce, poniżej Strzechy - Samotnia znajdująca się w Kotle Małego Stawu, a po czeskiej stronie: schronisko Jelenka (pomiędzy Przełęczą Okraj, a Śnieżką), czy też chwalone za doskonałą kuchnię i doskonałe piwo ze znajdującego się tam położonego najwyżej w Europie browaru - schronisko Luční bouda położone pod Luční horą.

Na szczyt prowadzą następujące szlaki piesze:

 • CZARNY
  Jego długość wynosi 9 km i bierze swój początek od Białego Jaru, prowadzi przez zalesioną ścieżkę. Szlak prowadzi wzdłuż Złotego Potoku, który płynie poniżej. Na początku szlak jest dość stromy, a ponieważ wiedzie przez las, może również z początku sprawiać wrażenie monotonnego, jednak z czasem kończy się las i oczom turysty ukazują się niezwykłe widoki. Po minięciu górnej stacji wyciągu na Kopę, szlak staje się łagodniejszy.
   
 • CZERWONY
  Jego długość również wynosi 9 km. Zaczyna się w Biały Jarze i prowadzi przez Kocioł Łomniczki do Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Jest to dość trudny szlak.
   
 • CZERWONY
  Od Schroniska „Odrodzenie” przez Słonecznik następnie do Spalonej Strażnicy, potem przez Dom Śląski Polsko-Czeską Drogą Przyjaźni na Śnieżkę a stamtąd przez Przełęcz Sowią do Przełęczy Okraj.
   
 • NIEBIESKI
  Prowadzi od Świątyni Wang, Schronisko Samotnię, Dom Śląski, a na końcowym odcinku okrąża szczyt i dalej biegnie przez Sowią Przełęcz, Skalny Stół do Przełęczy Okraj. Jest to najdłuższy, ale również najłagodniejszy sposób dostania się na szczyt Karkonoszy.

Hotel Karkonosze Villa Nova poleca piesze wędrówki na Śnieżkę i nie tylko. W kolejnym artykule przeczytacie Państwo o całym paśmie niezwykłych Karkonoszy.