Blog

 

Szlaki turystyczne

Polska liczy 63 000 km szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich, konnych oraz wodnych wytyczonych przez PTTK. W dzisiejszym artykule przedstawiamy znaczenia poszczególnych kolorów szlaków turystycznych. Noclegi Jelenia Góra Villa Nova prezentują w dzisiejszym wpisie jakie znaczenie mają poszczególne kolory szlaków turystycznych.

Znaczenie kolorów szlaków

Znakowaniem szlaków w Polsce zajmuje się PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze), a na terenie parków narodowych zobowiązana jest do tego dyrekcja parku w porozumieniu z PTTK. Kolory szlaków mogą być związane z ich długością, ważnością oraz przeznaczeniem.

Szlaki turystyczne przedstawiane za pomocą pięciu kolorów:

  • Szlak czerwony - jest to główny i najważniejszy szlak na danym obszarze, Jego trasa jest najbardziej wartościowa pod względem turystycznym. Przykładem jest Główny Szlak Sudecki.
  • Szlak niebieski - jest drugim szlakiem pod względem ważności. Jest długi, ale to nie główny szlak.
  • Szlak żółty - tym kolorem oznaczane są szlaki łącznikowe, czasem dojściowe.
  • Szlak zielony - doprowadza on do charakterystycznych miejsc, może być łącznikowy lub dojściowy.
  • Szlak czarny - oznacza szlak dojściowy i czasem łącznikowy. Z uwagi na słabą widoczność koloru czarnego, jest najrzadziej stosowany.

Jest to umowne wyjaśnienie stosowania poszczególnych kolorów szlaków. Nie jest prawdą, że najtrudniejszy jest szlak czarny, a najprostszy zielony. Są to reguły, które obowiązują na nartostradach. Na szlakach pieszych najważniejszą zasadą jest, aby szlaki o tej samej barwie nie krzyżowały się w żadnym punkcie. Według tej zasady dobierane są obecnie kolory szlaków.

Hotel Karkonosze Villa Nova serdecznie zaprasza do częstego odwiedzania bloga, gdzie znajdą Państwo ciekawe artykuły dotyczące regionu.

Noclegi w Karkonoszach Villa Nova przedstawiają krótki artykuł na temat znaczenia poszczególnych kolorów turystycznych szlaków pieszych