Blog

 

Rudawy Janowickie - warte odkrycia

Hotel w Jeleniej Górze Villa Nova serdecznie zaprasza Państwa na artykuł o Rudawach Janowickich - kolejnym paśmie, które otacza Kotlinę Jeleniogórską.

Położenie

Rudawy Janowickie to niezależny od Sudetów grzbiet, który wyróżnia się odrębnym krajobrazem, a na terenie tego pasma znajduje się Rudawski Park Krajobrazowy, który został utworzony 16 listopada 1989 roku. Pasmo to rozciąga się od Przełęczy Kowarskiej (727 m.n.p.m.) do Doliny Bobru, główny grzbiet mierzy 18 km długości. Najwyższym szczytem tego pasma jest Skalnik (945 m.n.p.m.), a najniższym punktem w Rudawach jest koryto rzeki Bóbr w okolicach Wojanowa-Bobrowa (ok. 350 m.n.p.m.).

Te niewielkie góry cechuje wiele malowniczych dolin rzecznych np. dolina Janówki czy też Hutniczego Potoku oraz wielu ciekawych form skalnych (głównie tworzą je granity, gnejsy, amfibolity oraz zlepieńce) do których zaliczyć można: Sokoliki, Starościńskie czy też Skalny Most).

Od południa Rudawy Janowickie graniczą z Przełęczą Kowarską, a od północy z doliną Bobru. Chociaż cały grzbiet jest zwarty to odchodzą od niego boczne: Zamkowy Grzbiet, gdzie na szczycie znajdują się ruiny zamku Bolczów, Janowickie Garby, Hutniczy Grzbiet. Najczęściej odwiedzaną częścią Rudaw Janowickich jest ich konkretna część- Góry Sokole, a wszystko to jest spowodowane niesamowitymi widokami, które rozciągają się z Sokolika (642 m.n.p.m.) i Krzyżnej Góry (654 m.n.p.m.).

Wspinaczka

Jest to doskonałe miejsce dla miłośników wspinaczki górskiej. Trasy są o różnym stopniu trudności, dlatego też jedni lubią trenować, a inni zaczynać swoją przygodę ze wspinaczką w Rudawach Janowickich. Turyści piesi będą zachwyceni zróżnicowanymi trasami i pięknymi krajobrazami, także rowerzyści będą usatysfakcjonowani wybierając się na przejażdżkę właśnie w Rudawy Janowickie.

Geologia

Pasmo to należy do wschodnich Karkonoszy, którą budują zróżnicowane skały metamorficzne, a nie tak jak w zachodniej części Karkonoszy - granity.  Góry te słynęły kiedyś z wydobywania licznych rud (stąd też wzięła się nazwa pasma). Wydobywano głównie rudy żelaza, miedzi, arsenu, złota oraz innych metali, a po II wojnie światowej w Kowarach również uran. W okolicy eksploatowano również surowce skalne takie jak dolomity w Rędzinach uważane za najczystsze w Polsce oraz amfibolity w Ogorzelcu.

Wody

Rudawy Janowickie z każdej strony ograniczone są dolinami cieków wodnych, od niewielkich, po szeroki na kilka metrów Bóbr. Cały obszar tego pasma górskiego usytuowany jest w dorzeczu Bobru, który potem wpływa do Odry, a następnie do Morza Bałtyckiego. W Rudawach znajduje się, także kilka większych potoków i rzek, które są lewymi dopływami Bobru i należą do nich: Karpnicki Potok, Janówka, Mienica, Żywica, Świdnik oraz Jedlica.

W tym paśmie nie ma dużych zbiorników wodnych, jednakże dużą uwagę przykuwa żwirowisko w Wojanowie, a także 2 kompleksy stawów (w okolicy Karpnik i Bukowca). Stawy założyli cystersi obecni na tych ziemiach.

Fauna i Flora

W Rudawach Janowickich w 85% drzewostanu przeważają świerki. Ewenementem na skalę światową było utworzenie w 1995 roku Leśnego Banku Genów w Kostrzycy, którego głównym zadaniem jest gromadzenie nasion i roślin z różnych obszarów dla ich długotrwałego przechowywania. Dzięki temu istnieje możliwość odtworzenia naturalnego drzewostanu w wypadkach takich jak np. katastrofa ekologiczna.

Łąki to miejsca, gdzie znajduje się wiele chronionych roślin żywiec dziewięciolistny, arnika górska, śnieżyca wiosenna, pierwiosnka wyniosła, róża alpejska czy też zimowit jesienny.

W pobliżu stawów hodowlanych w Bukowcu i Kapnikach żyją m.in. łabędź niemy, dzięcioł zielonosiwy oraz derkacz. Z kolei lasy zamieszkują: jelenie, łosie, borsuki, piżmaki, gronostaje, rysie i wiele innych gatunków.

Hotel Karkonosze Villa Nova zachęca do częstego odwiedzania zakładki „Blog” już za tydzień charakterystyka Gór Izerskich, a później ciekawe miejsca, historie, legendy, trasy po najpiękniejszych miejscach.

Hotel Karkonosze Villa Nova poleca wypoczynek w samym sercu Kotliny Jeleniogórskiej

test