Blog

 

Góry Izerskie - polski biegun zimna

Hotel Jelenia Góra Villa Nova zaprasza na artykuł, dzięki któremu poznacie Państwo bliżej Góry Izerskie.

Na początek ciekawostka: Hala Izerska uważana jest za polski biegun zimna, czyli punkt, gdzie odnotowano najniższą w Polsce minimalną temperaturę powietrza. Wszystko to przez surowe warunki, jakie panują w tym miejscu, Wysoka suma opadów w ciągu roku przekracza 1500 mm (jest to tyle ile w wyższych partiach Karkonoszy). Śnieg leży w tym miejscu do maja, a zdarza się, że dłużej. Siarczyste mrozy nie są rzadkością - zimą 1939/40 odnotowano  temperaturę -42oC, a latem 1996 roku odnotowano temperaturę -5,5oC. Jak widać jest to naprawdę bardzo zimne miejsce.

Położenie

Jest to pasmo górskie zlokalizowane w Sudetach Zachodnich po polskiej i czeskiej stronie. Od Karkonoszy oddziela Góry Izerskie Przełęcz Szklarska a od zachodu graniczy z Bramą Żytawską. Na północy pasmo przechodzi w Pogórze Izerskie. Pogórze stworzone jest z licznych grzbietów górskich. Po polskiej stronie Izer najważniejsze grzbiety to: Grzbiet Kamieniecki (Kamienica - 974 m.n.p.m.) oraz Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa - 1126 m.n.p.m. - najwyższy szczyt pasma). Oba grzbiety połączone są wododziałem Kwisy i Małej Kamiennej Rozdroże Izerskie, a po stronie czeskiej: Střední jizerský hřeben (Jelení stráň - 1018 m n.p.m.), Vlašský hřeben (Černý Vrch - 1024 m n.p.m.), Desenský hřeben i Hejnický hřeben (Izera - 1122 m n.p.m.).

Geologia

W północnej części Góry Izerskie zbudowane są z gnejsów i łupków łyszczykowych. Południowo-zachodnia część z kolei jest stworzona z granitu karkonoskiego. Łupki łyszczykowe występują w kilku odmianach, a jedną z nich są hornfelsy, które występują w Wysokim Grzbiecie w pasie długim na 6 metrów usytuowanym na wschód od Izerskich Garbów. Metamorficzne skały Izer przecinają liczne żyły kwarców. Jedna z nich eksploatowana była w kopalni Stanisław. Południowa część gór prawie w całości tworzą granity karkonoskie.

Bogactwo Mineralne

Ze skałami przeobrażonymi wiąże się obecność kamieni półszlachetnych oraz szlachetnych, a także cennych surowców mineralnych. W polskiej części gór dolina górnej Izery niedaleko osady Wielka Izera (mieściła się ona na Hali Izerskiej) to miejsce znane z występowania kamieni szlachetnych. Już od czasów średniowiecza w te tereny zapuszczali się śmiałkowie poszukujący rubinów, szafirów oraz agatów. Najbardziej znane z eksploatacji było ujście Šafirovego potoku do Jizerki na Malej jizerskej louce. W tym miejscu można było znaleźć: amfibole, apatyty, diopsydy, tytanity, ametysty, awenturyny, chalcedony, chryzoprazy, kryształy górskie, granaty, cyrkony, turmaliny oraz czarne ilmenity nazywane izerynami. Pochodzące z XIX w. dokumenty mówią o tym, że izeryny były znacznym źródłem dochodu mieszkańców Jizerky i Gross-Iser. Wybierano je z potoków i sprzedawano do Drezna i Berlina, gzie były zamieniane w piękne wyroby biżuterii żałobnej. W dolinie Kamienicy oraz w okolicy góry Złoty Jam znajdowały się samorodki złota, a na Rozdrożu Izerskim do dziś można znaleźć wspaniałe okazy kwarcu. Największa żyła kwarcu ma ciągnie się na przestrzeni 10 km pasem o szerokości 10-80 m i jest eksploatowana w kopalni Stanisław.
Granaty znaleźć można w Kamienieckim Grzbiecie, a turmaliny w łupkach Wysokiego Grzbietu.

Nocleg Jelenia Góra Villa Nova poleca artykuł o Górach Izerskich

Wody

Przez Góry Izerskie przepływa dział wodny, który oddziela zlewisko morza Bałtyckiego i Północnego. Główna rzeka, która odwadnia to pasmo to graniczna Izera i jej liczne dopływy, a ponieważ jest prawym dopływem Łaby, to swoje wody odprowadza do Morza Północnego.

Ważne rzeki znajdujące się po polskiej stronie gór to: Kamienica, Kamienna oraz Kwisy - są to dopływy Bobru.

W Górach Izerskich występują również wody mineralne. Źródła znajdują się w strefie uskokowej w rejonie Świeradowa - Czerniawy. Są to nisko zmineralizowane szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe i zawierają ona również żelazo, fluor oraz radon. Pierwszy raz lecznicze działanie wód, stwierdziła naukowa komisja powołana przez hrabiego Schaffgotscha w 1739 roku. Wkrótce po tym zostały wybudowan pierwsze domu zdrojowe.

Ochrona Przyrody

Po polskiej stronie istnieją dwa rezerwaty przyrodnicze:  Torfowiska Doliny Izery i Krokusy w miejscowości Górzyniec. Ciekawostką jest, że 4 listopada 2009 roku na terenie Gór Izerskich powstał Izerski Park Ciemnego Nieba. Jest pierwszy tego typu projekt w Polsce i Czechach. Jednocześnie jest to pierwszy na świecie transgraniczny park ciemnego nieba.

Atrakcyjne miejsce

Góry Izerskie są stworzone do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarstwa biegowego, a na początku stycznia odbywają się także wyścigi psich zaprzęgów Husqvarna Tour.

Pogórze Izerskie to teren niezwykle bogaty w zabytki. Każdy turysta odwiedzający Góry Izerskie powinien obowiązkowo zobaczyć tradycyjne budownictwo łużyckie, które można podziwiać w okolicach Zgorzelca oraz Bogatyni, a także Gryf, Wleń, Siedlęcin, Radomierzyce, Płakowice, Maciejowiec, Zamek Czocha w Suchej, a także Lwówek Śląski, Nowogrodziec, Lubań, Zgorzelec, Lubomierz. Miejsca te przepełnione są niezwykłymi zabytkami, legandami i historią.

Hotel Karkonosze Villa Nova przedstawił Państwu charakterystykę Gór Izerskich. Warto wybrać się tam na krótszą oraz dłuższą wycieczkę choćby po to, by skosztować świeradowskiej wody, przechadzając się po hali spacerowej, a jeśli pogoda będzie sprzyjać to również po parku zdrojowym. Jest to oczywiście jedna z wielu propozycji na urozmaicenie pobytu.