Blog

 

Aplikacje turystyczne

Hotel w Jeleniej Góra Villa Nova zaprasza serdecznie na artykuł o aplikacjach, które mogą pomóc podczas górskich wędrówek.

Istnieje wiele aplikacji, które pomagają turystom. Villa Nova przygotowała artykuł o kilku najważniejszych.

Hotel Karkonosze - informacja o aplikacjach turystycznych

mGOPR
Aplikacja ta umożliwia szybkie zaalarmowanie odpowiednich służb i wezwanie ich w miejsce wypadku. Jest to darmowa aplikacja, która została stworzona przez firmę Transition Technologies we współpracy z beskidzkim oddziałem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pozwala ona wprowadzić dane dotyczące planowanej wycieczki górskiej - w tym oczywiście odznaczyć planowaną trasę. W tym przypadku będzie to jednoznaczne z przekazaniem jej ratownikom GOPRu (na wszelki wypadek). Dodatkowo dzięki aplikacji turysta dowie się o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz tego w jaki sposób należy przygotować się do wędrówki.

FOOTSTEPS
Mobilna aplikacja i platforma turystyczna, dzięki której można zwiedzić wiele interesujących miejsc w tym niedaleko położony od Jeleniej Góry Karpacz. Ta darmowa aplikacja jest już znana w takich miastach jak: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Legnica, Zielona Góra a teraz także Karpacz!
Aplikacja dotycząca Karpacza zawiera 5 tras zwiedzania miasta:
„Karpacz w pigułce”
„Karpacz dla aktywnych”
„Śladami Ducha Gór i Skrzatów Karkonoskich”
„Wczoraj i dziś Krummhübel – Karpacz”
„Karkonoskie inspiracje”
Aplikacja jest spersonalizowana i dlatego też po ściągnięciu jej, najpierw należy określić swoje zainteresowania. Po wybraniu trasy ukazuje się interaktywna mapa Karpacza z zaznaczonymi punktami przeznaczonymi do zwiedzania. Po dotarciu do każdej z atrakcji turysta otrzyma powiadomienie i opis miejsca, zdjęcia i filmy oraz odnośniki do stron internetowych właśnie tej atrakcji.

Mapa turystyczna
Mapa turystyczna to, jak piszą jej twórcy, „aplikacja stworzona, aby ułatwić planowanie wycieczek górskich i pomóc w nawigacji na trasie”. Obejmuje ona poszczególne pasma górskie w Polsce, Czechach i na Słowacji, lecz aby sprawnie funkcjonowała potrzebuje połączenia z siecią (mapy online). Główną zaletą aplikacji  jest możliwość planowania tras biegnących po szlakach turystycznych w górach i na pogórzach. Aplikacja prosto i szybko wyznacza trasę, wyświetla jej szczegółowy przebieg na mapie, pokazuje długość oraz szacowany czas przejścia, a dodatkowo pokazuje również obecną lokalizację użytkownika. Kolejną zaletą jest możliwość nagrywania tras. Zapisywany jest ich przebieg na mapie, długość oraz czas trwania. Dodatkowo aplikacja wyświetla informacje o ciekawych miejscach, a także zdjęcia i opinie użytkowników, w oparciu o dane z serwisu mapa-turystyczna.pl. Aplikacja oferuje również inteligentne podpowiedzi w wyszukiwarce miejsc, uwzględniające opcje najbliżej naszej lokalizacji oraz tereny najpopularniejsze, jak również pokazywanie na mapie kierunku przemieszczania się. Wyświetlane są też społecznościowe informacje o wyszukanych miejscach takie jak: zdjęcia i opinie użytkowników pochodzące z serwisu mapa-turystyczna.pl.

SnowSafe
Aplikacja SnowSafe bazuje na oficjalnych biuletynach lawinowych, publikowanych przez stosowne służby ratunkowe dla rejonów górskich Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Słowacji. Aktualizacja dla słowackiej części Tatr Wysokich dokonuje się na bieżąco, tzn. to, co pojawia się na stronie internetowej, jest od razu dostępne w telefonie. Graficzną identyfikację stopnia zagrożenia lawinowego uzupełniają wyczerpujący opis oraz schematyczna mapa. Zakładka feedback umożliwia przesłanie w formie pliku tekstowego informacji o zaobserwowanych zjawiskach pogodowych, lawinie, warunkach lokalnych itd. SnowSafe lokalizuje położenie użytkownika za pomocą GPS-u zainstalowanego w smartfonie i przekazuje informacje o stanie pokrywy śnieżnej w jego lokalizacji. Dane o zagrożeniu lawinowym przekazywane są do smartfonu, zaraz po tym, gdy pojawią się one w regionalnych serwisach zbierających dane o stanie pokrywy śnieżnej.  

Wszelkiego rodzaju aplikacje dostępne na smartfony z pewnością bardzo ułatwiają turystom wyjście w góry, lecz każdy powinien jednak pamiętać o tym, aby przed wyjściem dobrze przygotować się kondycyjnie, zadbać o ubranie stosowne do panujących warunków atmosferycznych, a także odpowiednia zawartość plecaka, mapę tradycyjną na wypadek braku możliwości skorzystania z aplikacji, które wymagają połączenia z internetem oraz dobry humor. Najważniejsze to jednak to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo sprawdzając wcześniej prognozę pogody i rozsądnie zrezygnować z wędrówki, jeśli prognozy są niesprzyjające.

Wszystkim gościom Hotel Jelenia Góra Villa Nova życzy udanego wypoczynku, pięknej pogody i wspaniałych chwil w górach. Do zobaczenia na szlaku!

test